نمایشگاه بین المللی سنگ ساختمانی

همه ما می دانیم که ایران یکی از 5 کشورمهم صنعت سنگ دنیا از لحاظ تنوع،معادن سنگ،میزان تولید و مصرف سنگ در صنعت ساختمان هستیم.ولی هرگز نمایشگاهی در خور و در شان صنعت سنگ نداشته ایم.اکثر تولید کنندگان و معدن داران،نمایشگاه های داخلی را فرصتی مغتنم نمی دانند و در آن مشارکت جدی و فعال ندارند.
از آنطرف ضعف فکر،برنامه ریزی و اجرا، از سرتاسر عموم نمایشگها های سنگ ما مشخص است و معمولا یک نمایشگاه سنگ ضعیف در بعد داخلی و فقط با اسم بین المللی داریم در حالیکه می دانیم یک نمایشگاه منظم و با برنامه و قوی می تواند کمک حال جدی صنعت سنگ باشد.
همه ما باید تلاش کنیم که نمایشگاهی به معنای واقعی بین المللی و در تراز صنعت سنگ ایران برگزار گردد.
ابتدا می بایست درباره اهدافمان از برگزاری نمایشگاه سنگ شروع کنیم.
اگر بخواهیم نمایشگاه سنگ بین المللی داشته باشیم باید یکبار دیگر مرور کنیم که باید اهدافمان چه باشد؟
اهداف برگزاری نمایشگاه سنگ بین المللی در ایران:
 1. افزایش حجم مبادلات بازرگانی خارجی
 2. توسعه همکاری های اقتصادی درون صنف سنگ و برون صنف
 3. ایجاد رقابت سالم داخلی و بین المللی
 4. تبادل اطلاعات و دانش فنی در همه زمینه های صنعت سنگ
 5. انتقال تکنولوژی
 6. توسعه و گسترش ارتباطات بین المللی
 7. توسعه و گسترش خدمات فنی و مهندسی سنگ در داخل و تلاش برای صادرات آن
 8. توسعه اطلاعات و آموزش عمومی بازدید کنندگان(مصرف کننده،طراح و رسانه)
 9. پدید آوردن زمینه مساعد جهت انجام ملاقاتهای سیاسی و اقتصادی بین مقامات داخلی و خارجی
هدف از بررسی و تدوین اهداف یک نمایشگاه این است که بتوانیم در نهایت با داشتن فاکتورهای مشخصی موفقیت و یا عدم موفقیت یک نمایشگاه را بررسی کنیم.چرا که گروههای مختلف شرکت کننده در یک نمایشگاه سنگ قطعا اهداف متفاوتی را در نظر دارند و نمایشگاهی موفق است که بتواند اهداف ارکان مختلف خود را محقق سازد.
برای رسیدن به هریک از این اهداف مشخصا نیاز جدی به برنامه ریزی و زمان کافی و منظم داریم.مشخص است که یکی از دلایل عدم موفقیت نمایشگاههای سنگ ایران نداشتن مولفهای موفقیت است و قطعا برنامه ریزی می بایست حداقل 3 ساله باشد.
یکی از دلایل عدم شرکت کارخانه های معتبر در نمایشگاههای تخصصی عدم ارتباط با مصرف کننده نهائی است.البته مقایسه بین نمایشگاههای عمومی(مثل صنعت ساختمان)و نکایشگاه تخصصی گره ای از کار باز نمی کند ولی خوب است که برای جلب این دسته از تولید کنندگان برنامه ای تدارک دیده شود که مصرف کنندگان نهائی هم جذب نمایشگاه شوند.
البته مشخص است که یک نمایشگاه تخصصی موفق برای صنف سنگ سیار بهتر از یک نمایشگاه عمومی خواهد بود.در یک نمایشگاه عمومی مثل صنعت ساختمان اهداف بازدید کنندگان بسیار گسترده است.در این نمایشگاهها هر نوع کالائی عرضه می شود.تجربه نشان داده است که بازدید کنندگان معمولا متخصص نیستند در این مواقع غرفه دار و باز دید کننده نقاط اشتراک کمتری با هم دارند که این مطلب باعث سخت تر شدن موضوع فروش و بازاریابی خواهد شد و در نهایت درصد موفقیت را کاهش خواهد داد.
ولی در یک نمایشگاه تخصصی سنگ اکثر غرفه در ارتباط با سنگ خواهند بود و کالاهای ارائه شده با موضوع ارتباط دارند .در این نمایشگاهها بازدید کننده ها عمدتا با نگاه تخصصی بهتری از سنگ وارد می شوند به همین دلیل تفاهم و نقاط مشترک بیشتری با غرفه داران دارند نتیجتا به موفقیت بیشتر نمایشگاه کمک شایانی خواهد کرد.

بازاریابی نمایشگاه:

اصول بازاریابی نمایشگاه هم خارج از قواعد اصلی بازاریابی نیست لذا به شیوه مرسوم و رایج STP بازاریابی نمایشگاه را بررسی می کنیم یعنی در مرحله اول همه مشارکت کنندگان به همراه اهداف و بازارهای هدفشان دسته بندی شوند.
طبق این دسته بندی ها و شرایط نمایشگاه برنامه ریزی شود تا همه شرکت کنندگان بتوانند به موقع از وقوع نمایشگاه مطلع شوند. انگیزه لازم برای شرکت در نمایشگاه داشته باشند و در نهایت در صورت شرکت از وقت و هزینه گذاشته شده نهایت استفاده را ببرند.
نمایشگاه درچه صورتی تبدیل  به رخداد یاEVENT خواهد شد.
به نظر می رسد که چنانچه قواعد برگزاری نمایشگاه به درستی رعایت شود نمایشگاه به یک رخداد صنفی تبدیل خواهد شد.حال چنانچه این قواعد در بعد بین المللی هم رعایت شود نمایشگاه سنگ تبدیل به یک رخداد بین المللی خواهد شد.  در حال حاضر نمایشگاه سنگ ورونا یک اتفاق است که سالی یک بار می افتد و اگر شما لحظات وقوع این اتفاق را از دست بدهید با هیچ حضور و هیچ میزان زمانی نمی توانید این عدم حضور را جبران کنید.
اصولا اشکال اساسی نمایشگاههای محلی سنگ که معمولا نزدیک به کارخانه و معادن در مناطق نسبتا کوچک برگزار می شود این است که بازدید کننده تصور می کند که اگر وقت بازدید را به سمت بازدید از خود معدن و کارخانه ها که نزدیک نمایشگاه هستند بگذارد دیگر نیازی به حضور در نمایشگاه ندارد.چنانچه حقیقتا نمایشگاهی در همین حد برگزار شود قطعا شکست خواهد خورد مگر اینکه نمایشگاه بصورت قوی و بسیار بزرگتر از امکانات محلی برگزار شود.
یک نمایشگاه بین المللی سنگ ساختمانی چنانچه بخواهد تبدیل به یک رخداد شود باید هر چه بیشتر آینه اتفاقات گذشته و حال و آینده صنعت باشد.باید 4 روز نمایشگاه تبدیل به یک کارگاه آموزش عملی شود و بعد از نمایشگاه همه شرکت کنندگان یک پله ارتقاء پیدا کرده باشند.
در بعد بین المللی نیازها و جذابیت های صنعت سنگ ایران برای مصرف کنندگان،بازرگانان و کارخانه های بازارهای مصرف شناسائی شود و نمایشگاه از این لحاظ غنی شود و حرفی برای گفتن داشته باشد و بالعکس حتما باید با اطلاع رسانی صحیح و ایجاد جذابیت بازدید کنندگان بین المللی را به سمت نمایشگاه جذب کرد.
در نمایشگاههای موفق دنیا برنامه های جنبی بسیار جذاب و مفید با برد بین المللی برای شرکت کنندگان در نظر می گیرند و همزمان با نمایشگاه ،کارگاههای آموزشی،سمینار،سخنرانی،سمپوزیوم،... برگزار می کنند طوری که این برنامه های جنبی با اهداف نمایشگاه همخوانی کامل داشته باشد.
یک سئوال مهم درباره نمایشگاه سنگ این است که کلمه ((بین المللی)) را به چه نمایشگاهی میتوان اطلاق کرد.مشخص است که فقط عنوان بین المللی ک توسط برگزارکنندگان به عموم نمایشگاهها اهدا می شود و تضمین موفقیت نمایشگاه در ابعاد بین المللی نخواهد بود و قطعا نمایشگاه باید دارای شرایطی باشد که بتواند به آن (نمایشگاه سنگ بین المللی)) گفت.
البته این تفاهم مطلق نیست و از 0 تا 100 متغیر است.
نمایشگاهی دارای برنامه است که فاکتورهای بین المللی بودن را هر سال افزایش دهد.
بعضی از فاکتورهای یک نمایشگاه بین المللی:
 1. حضور غرفه دار از چند کشور
 2. حضور بازدید کنندگان از کشورهای مختلف
 3. امکانات و زیر ساختهای نمایشگاهی متناسب با حضور این شرکت ها و افراد(مثل رستوران،سرویس بهداشتی و ...)
 4. امکانات و زیر ساختهای شهری متناسب(مثل هتل،تاکسی،فرودگاه،...)
 5. زمان مناسب از نگاه تقویم بین المللی و متناسب با فصول داخلی
 6. اطلاع رسانی منظم هر ساله و برگزاری منظم و سر موقع نمایشگاه در سالیان متمادی
 7. ارائه کالای مورد مصرف جهانی با استانداردهای بین المللی
با یک نگاه سطحی به لیست موارد بالا متوجه می شویم که امکان برگزاری یک نمایشگاه بین المللی سنگ در ایران فقط در سایه برنامه ریزی،برگزاری منظم و هدفدار و طی زمان نسبتا طولانی امکان پذیر است و هرگز 1 ساله نمی توان به چنین اهدافی دست یافت.
با وجود بازار کساد داخلی به نظر می رسد که یک نمایشگاه سنگ بین المللی با مشخصات گفته شده در شرایط فعلی یکی از ضروریات صنف سنگ است.
مسلما برای هر نوع بررسی و اقدام جهت افزایش این کمیت و کیفیت داشتن آمار شرکت کنندگان به تفکیک اصلی ترین نکته است.
نویسنده:مهندس حسین جعفریان
کارشناسی عمران
مدیر عامل گروه مهندسی و بازرگانی بهنگام