سنگ کرم

رنگ کرم در روان شناسی رنگ زمینه و محیط یک رنگ خنثای گرم به حساب می آید و این خاصیت رنگ کرم باعث شده است که سطح وسیعی از معماری داخلی به عنوان زمینه اصلی به این رنگ اختصاص داده شود. البته رنگ سفید و طوسی نیز رنگ خنثی محسوب می شود ولی خنثای سرد.

در بین سنگ ها نیز همین روال وجود دارد و سنگ کرم سالهاست یکی از پر کاربردترین رنگها برای استفاده در سطوح بزرگ و قابل ملاحظه است. تصور کنید که بناست ساختمانی ساخته شود و قرار است در مرحله بعد از ساخت، توسط کاربران آن، مبلمان، دکوراسیون، پرده و لوازم مورد استفاده اضافه شود. چنانچه شما در مرحله اولیه از سنگ کرم در کف و بدنه استفاده نمائید هر آنچه که بعدا به فضای مورد استفاده اضافه شود به دلیل همخوانی سنگ زمینه کرم با همه رنگها این ترکیب غیر خوشایند و غیر طبیعی و زشت نخواهد شد و زمینه کرم موجود پذیرای همه وسایل و ابزار جدید با رنگهای مختلف خواهد بود. حال تصور کنید که زمینه دیوار و کف مثلا رنگ قرمز باشد در این حالت مبلمان و پرده به رنگهای دیگر به راحتی با رنگ زمینه همخوانی نخواهد داشت و نیاز مبرمی به طراحی و استفاده از طیف محدودی از رنگها خواهیم داشت.

نتیجتا استفاده از سنگ کرم در معماری داخلی به طور گسترده با کمترین ریسک همراه خواهد بود بخصوص سنگهای کرم یکدست با رگه های نسبتا ملایم.

سنگ کرم می تواند در تمامی سبکهای معماری اعم از مدرن، کلاسیک و پست مدرن به کار برده شود.

در ایران ، استان فارس یکی از اصلی ترین زومهای معدنی سنگ مرمریت کرم است که در این منطقه محدوده دهبید و بوانات با فاصله ۲۰۰ کیلومتری از شهر شیراز بیشترین تجمع معادن مرغوب سنگ مرمریت کرم است. بعد از سنگ معدن چاه مرغی ، سنگ مرمریت شایان بیشترین استقبال و مقبولیت جهانی را از لحاظ رنگ و کیفیت دارد و در حال حاضر رتبه اول میزان تولید در بین معادن مشابه را دارد. یکی از دلایل استقبال گسترده از سنگ شایان زمینه رنگی خاص آن است که به صورت کرم استخوانی شفاف و خاصی نمود دارد. همینطور جذب آب کم و تراکم بالا باعث می شود که سنگ شایان ساب پذیری بالائی داشته باشد که یکی دیگر از عوامل توجه جهانی به سنگ مرمریت شایان است. مقاومت سایشی سنگ شایان، بحث طول عمر و موضوع پایداری برای استفاده از این متریال در کف، مزیت قابل توجه برای سنگ شایان محسوب می شود.

بهره برداری از معدن سنگ مرمریت شایان از سال ۱۳۷۷ آغاز گردیده است و حدودا پنج سال اول صرف باطله برداری و آماده سازی معدن و احداث جاده دسترسی شده است. در حال حاضر معدن شایان ۱۷ پله فعال دارد و به عنوان یکی از معادن بزرگ و قابل اطمینان جهت تامین سنگ پروژه های معتبر در ایران و جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر پروژه های معتبر زیادی که در داخل ایران طی سالهای گذشته از سنگ مرمریت شایان به عنوان سنگ اصلی زمینه استفاده کرده اند، پروژهای معتبر متعددی در دنیا سنگ شایان را برگزیده است.