نویسنده : کاوه فاضل بسطامی
مدیرعامل شرکت روشان روز

نمایشگاه 2015 نورنبرگ آلمان

نمایشگاه ها به عنوان مرکز ارائه محصولات جدید و نوآوری های دوره ای در یک موضوع خاص،  معنا می گیرند و اصولا به عنوان یک تحول در هر صنعت مورد اشاره هستند. ماموریت و وظیفه اصلی نمایشگاه های مختلف یک موضوع خاص در سراسر دنیا،  با یکدیگر متفاوت است. همه ما به دفعات مختلف و به عناوین متفاوت در نمایشگاههای متعددی در دنیا شرکت داشته ایم،  یا به عنوان غرفه دار و یا به عنوان بازدیدکننده در نمایشگاهشرکت کرده ایم. در این مقاله موضوع مورد نظر ما نمایشگاه 2015 نورنبرگ آلمان است.
در این مقاله سعی شده است به آنالیز نمایشگاه 2015 نورنبرگ آلمان از نظر وجهه شاخص این نمایشگاه که ارایه تکنولوژی های ابداعی جدید و نگاه ویژه به فرهنگ و آموزش است، بپردازیم.
نمایشگاه استون تک نورنبرگ آلمان هر دو سال یک بار در شهر نورنبرگ آلمان برگزار می گردد و نمونه کامل و بی نقص یک نمایشگاه جهانی با ماموریت ارائه اطلاعات و تکنولوژی های جدید و فن آوری های به روز، می باشد.
برگزار کننده خصوصی نمایشگاه 2015 نورنبرگ آلمان حمایت معنوی انجمن سنگ طبیعی آلمان ( German Natural stone Association ) و انجمن سنگبریهای آلمان ( Association Of German Stone Masons ) را به عنوان اسپانسرهای افتخاری، دارد.  این انجمن ها که مهمترین تشکل های صنفی سنگ ساختمانی آلمان هستند برای هرچه بهتر برگزار شدن نمایشگاه سنگ نورنبرگ آلمان بیشترین برنامه های حمایتی را ارائه می کنند و در این رابطه از بودجه داخلی خود نیز بهره می گیرند.

شهر نورنبرگ

شهر نورنبرگ به دلیل شرایط جغرافیایی از دیرباز به عنوان مرکز اقتصادی اروپا معرفی شده است و این خصوصیت باعث رونق نمایشگاه سنگ آن بوده و این نمایشگاه را به عنوان یک تحول در صنعت سنگ به دنیا معرفی کرده است.
با توجه به شرایط اقتصادی دنیا در دهه اخیر فضای نمایشگاه نورنبرگ آلمان از نظر کمیت رو به افول گذاشت تا اینکه در سال جاری ( 2015 ) نمایشگاه با چهار سالن برگزار گردید ولی در پایان این بحث خواهیم دید که هنوز این نمایشگاه از مهمترین نمایشگاه های سنگ محسوب می شود.

چالش های صنعت سنگ از دیدگاه متخصصان

سی بل تراوینسکی ( Sybille Trawinski ) مدیر انجمن سنگبری های آلمان معتقد است:
یکی از مهمترین چالش ها برای سنگبری ها در حال حاضر این است که آنها با ریسک های زیادی مواجه اند مانند تامین کارکنان متخصص، آموزش، به روز نمودن واحدهای مختلف، که از موضوعات بسیار مهم آنان می باشند. پیدا کردن داوطلب مناسب برای فرصت شغلی، خیلی سخت شده است و تعداد این داوطلبان هر ساله کاهش می یابد.

به نظر می رسد برای حل این معضل باید با استراتژی جایگزینی محصولات جدید و متنوع و کنار گذاشتن رقیبانی که محصولات ارزان ارائه می کنند به توسعه فکر کرد و این موضوع مستلزم واشکافی و ارائه  علوم و تخصص و معرفی محصولات جدید است تا بهتر و بیشتر معرفی و شناخته شوند. نمایشگاه 2015 نورنبرگ آلمان فرصت خوبی برای یافتن راهکارهای توسعه صنعت سنگ می باشد.
و رینر کروگ ( Reiner Kroug ) مدیر انجمن سنگ طبیعی آلمان در ابن رابطه می گوید:
در بخش ساختمانی بخصوص در ارتباط با مشتریان و مصرف کنندگان خصوصی پتانسیل بسیار بالایی در کارخانه های سنگبری وجود دارد که باید بهره برداری شود. این تولیدکنندگان باید خود را برای رقابت آماده کنند. آنان باید بتوانند از کیفیت بالا و تولیدات خاص خود که با دانش حرفه ای و تکنولوژی مدرن بدست آمده، در جهت متقاعد کردن خریدار بهره برداری کنند. در حقیقت صیانت از جایگاه خود در مقابل بازرگانان خارجی که در این بخش صاحب نفوذ هستند،  موضوع مهم و کلیدی محسوب می شود. البته نمایشگاه 2015 نورنبرگ آلمان خود پتانسیل بالایی برای جلب نظر خریداران داشته و فرصت خوبی برای تولیدکنندگان داخلی محسوب می شود تا بتوانند محصولات خود را به معرض نماش بگذارند.
وسی بل،  مدیر انجمن سنگهای طبیعی آلمان معتقد است :
به خاطر شرایط مثبتی که در بخش ساختمان وجود دارد طبعا بازار سنگ طبیعی آلمان نیز شرایط خوبی پیدا می کند. درصد پایین تمایل در این زمینه باعث شده بسیاری از سرمایه گذاران و مشتریان ساختمانی در حال سرمایه گذاری در املاک و مستغلاتی باشند که امکانات آنها کیفیت بالایی دارد یا در طراحی باغ های آن از سنگ طبیعی استفاده شده است. ورود به بازارهای خارجی به دلیل بحران مالی موجود هنوز مشکل است.
 
مشکلاتی که این دو مسئول به آن اشاره می کنند باید سریعا" برطرف شود. برای مثال به منظور برنامه ریزی های آینده برای ساختمان ها، باید ایده های طراحی بهتری ارائه شود. بسیاری از شرکتها باید طیف خدمات به مشتری را گسترش دهند و به خواسته های فردی مشتریان نیز بیشتر توجه کنند. کنار زدن کالاهای تولید انبوه و ارزان قیمت باید به صورت دقیق و برنامه ریزی شده صورت پذیرد.
سنگبری ها نیز باید با ایجاد فرصت های آموزشی بیشتر، حداکثر بهره را ببرند. باقی ماندن در استاندارد تکنولوژی و کیفیت بالای پروژه های سنگی کار ساده ای نیست. رسیدن به اعتبار و ارزش های در خور توجه برای پروژه های سنگ طبیعی با کیفیت بالا در نمایشگاه 2015 نورنبرگ آلمان هنوز امکان پذیر است. سنگ طبیعی باید به صورت فزاینده ای در مقابل محصولات مصنوعی بیشمار موجود مانند سرامیک و سنگهای ساروج که در ظاهر شبیه سنگ هستند، رقابت کند.
در این زمینه مایشگاه 2015 نورنبرگ آلمان محل مناسبی برای کسب اطلاعات و الگو گرفتن برای سازندگان محسوب می شود و تولیدکنندگان نیز شانس ارائه مهارت ها و معرفی شرکت و حرفه خود را در آن دارند.

استون تک نورنبرگ هنوز مهمترین همایش در بین کارشناسان سنگ طبیعی در آلمان و اروپا محسوب می شود.  نمایشگاهها جایگاه خرید و فروش است اما عملکرد های استون تک نورنبرگ چیزی فراتر از یک برنامه برای ارتباط جدید است،  آنجا یک همایش دائمی برای صنعت و جایگاه پیشرفت ایده های جدید است که هم بازدیدکنندگان و هم غرفه داران می توانند از آن استفاده کنند. این نمایشگاه تبادل اطلاعات لازم بین تولیدکننده و مصرف کننده را ترویج می دهد اطلاعات گسترده ای در مورد ایده های جدید درباره سنگهای طبیعی، ماشین آلات و علوم شیمی مرتبط با این صنعت را در اختیار فعالان این عرصه قرار می دهد.
اگر به نمایشگاه استون تک آلمان به عنوان یک مرکز واقعی تحول رشته های صنعتی سنگ نگاه کنیم به خوبی درخواهیم یافت استون تک نورنبرگ  از مهمترین و شاخص ترین نمایشگاه های جهانی سنگ است که رسالت خود را در این زمینه به خوبی انجام داده و الگوی دیگر نمایشگاه های دنیا قرار گرفته است.
همانطور که در بالا اشاره شد، نقشه راهی که استون تک برای گسترش دانش فنی صنعت سنگ،  ترسیم کرده است،  نشان از اهمیت آن دارد در متون زیر مختصری از شاخصه های آن که در نمایشگاه سال جاری به وقوع پیوست،  ارائه می شود.
استون تک نورنبرگ هیچگاه کیفیت را فدای کمیت نکرده است. همه ما حتما با نمایشگاه های مختلفی در جهان روبرو بوده ایم که برای افزایش متراژ به ترفندهای مختلف متوصل شده اند اما استون تک نورنبرگ، استانداردهای نمایشگاهی بسیار بالایی برای خود تعریف کرده و به هیچ وجه از آن عدول نمی کند. شاید به همین دلیل است که کاهش فضای نمایشگاهی امسال در نمایشگاه 2015 نورنبرگ آلمان به 4 سالن باعث کم اهمیت شدن این نمایشگاه نشد و بازدیدکنندگان بسیاری از اروپا و سراسر جهان آن را در اولویت برنامه های خود می گذارند. شاید ساخت و ساز غرفه های نمایشگاهی استون تک، از نظر دسترسی کامل و ساده بازدیدکنندگان، به تمامی غرفه ها در ظاهر مانند دیگران باشد ولی کسانی که در این همایش حضور داشته اند راحتی عبور و مرور بین غرفه ها و یافتن غرفه های مورد نیاز خود را به خوبی دریافته اند.
نمایشگاه 2015 نورنبرگ آلمان در زمینه سنگ و تجهیزات جانبی نورنبرگ امسال با446 غرفه و 15000 بازدیدکننده، نشان داد که هنوز از معتبرترین نمایشگاه های جهان در صنعت سنگ ساختمانی است و مورد تایید دست اندرکاران این رشته صنعتی است. این نمایشگاه از تاریخ 13 تا 16 ماه مه ( 23 تا 26 خرداد ) در مرکز نمایشگاهی نورنبرگ آلمان برگزار شد. کشور آلمان با 186 غرفه در رتبه اول و سپس چین با 74،  ایتالیا با 57،  ترکیه با 17 و جمهوری چک با 15 شرکت به ترتیب در مکانهای بعدی قرار داشتند. متاسفانه علیرغم حضور شرکت های ایرانی در سنوات گذشته، امسال غرفه داری از ایران حضور نداشت.نظم حاکم بر محیط اولین شاخصه ای است که به راحتی دیده می شود.
در ابتدای ورود به نمایشگاه با غرفه هایی شامل کتب و مجلات مختلف روبرو می شوید که فضایی را برای مطالعه و استراحت بازدیدکنندگان اختصاص داده است.
بازدیدکننده نمایشگاه 2015 نورنبرگ آلمان می تواند از قفسه های مربوطه کتاب یا مجله مورد علاقه خود را برداشته و در مبل های راحت غرفه به مطالعه بپردازد و در صورت نیاز نیز می تواند آن را با خود ببرد.
شاید مهمترین عامل متفاوت بودن این نمایشگاه با دیگر اتفاقات هم سو در جهان، حضور دو انجمن سنگ معتبر به عنوان اسپانسرهای افتخاری نمایشگاه 2015 نورنبرگ آلمان باشد که اتفاقات بسیار مهم در صنعت سنگ ساختمانی جهان را برنامه ریزی و اجرا می کنند.
منبع : واحد علمی گروه مهندسی بازرگانی بهنگام