نویسنده : علی تابش

نمایشگاه سنگ شیامن

در این مقاله قصد داریم تا در مورد نمایشگاه سنگ شیامن صحبت کنیم . در ابتدای ورود به نمایشگاه سنگ شیامن ( رویدادی بین المللی در صنعت جهانی سنگ )، اولین چیزی که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند، وجود منطقه بسیار وسیعی مقابل محل فعلی نمایشگاه است که ساخت و ساز بزرگی در آن در جریان است. وجود این سایت در حال ساخت، آن هم درست در مرکز نمایشگاه نشان می دهد که آهنگ رشد چندین ساله این نمایشگاه سنگ ساختمانی را پایانی نیست و توسعه و گسترش آن به جد در دستور کار مدیران آن است.

میزان استقبال از نمایشگاه سنگ شیامن

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ شیامن از تاریخ ششم لغایت نهم ماه مارس 2015 ( 15 تا 18 اسفند 1393) در جریان بود. نمایشگاه مملو از جمعیت بود. طبق آمارهایی که توسط مسئولین نمایشگاه سنگ شیامن ارائه شد، امسال 144000 نفر از نمایشگاه بازدید بعمل آورده اند که از این تعداد، 27500 نفر نیز از 148 کشور مختلف جهان در این میان بوده اند. همانطور که گفته شد، سالن ها بسیار شلوغ بودند. بویژه در سالن های مربوط به شرکت های چینی، جمعیت چنان زیاد بود که گاه رفت و آمد و بازدید از غرفه ها به سختی انجام می شد.
در بخش بین المللی نمایشگاه سنگ شیامن هم سالن ها مملو از سنگ هایی از اروپا، امریکای لاتین، آسیا و حتی آمریکای شمالی بود. هرچند سالن های بین المللی نمایشگاه نسبت به سال های گذشته از شلوغی کمتری برخوردار بود لیکن هنوز جمعیت حاضر قابل ملاحظه بود.
برای این که روند و سرعت رشد این نمایشگاه در سال های اخیر را بهتر درک کنیم، بد نیست بدانیم که در سال 2001 تنها 125 غرفه در فضایی به مساحت 4000 متر مربع برپا بوده است. در سال 2006 این فضا به 42000 متر مربع افزایش یافت و عدد غرفه ها به 550 رسید.
امسال، یعنی در سال 2015  و در پانزدهمین سالگرد شروع بکار این نمایشگاه سنگ ساختمانی، حدود 2000 غرفه از 54 کشور جهان در فضایی به مساحت 166000 متر مربع شرکت نموده اند. هر چند تعداد شرکت کنندگان چینی در این نمایشگاه بسیار بیشتر از تعداد شرکت های خارجی بود، لیکن خارجی ها هم کماکان حضور فعال و پررنگ خود را در سالن های محتلف نمایشگاه حفظ کرده اند.

حضور شرکت های خارجی در نمایشگاه سنگ شیامن

در میان شرکت های خارجی، تعدادی از شرکتهای امریکایی هم در نمایشگاه حضور داشتند که بعنوان مثال می توان از شرکت های مهمی چون "گرانیت داکوتا" (Dakota Granite)  ، "کلد اسپرینگ" (Coldsprig) ، "گرانیتی سرخ" (Red Graniti) ، "معادن سنگ کلرادو"  (Colorado Stone quarries)    و ... غیره را نام برد. شرکت های امریکایی امسال انگیزه و دلیل بهتری برای شرکت در نمایشگاه سنگ شیامن داشتند چرا که اخیرا یکی از زیر مجموعه های "شرکت گرانیتی سرخ " (Red Graniti)  در امریکا،  توانست قرارداد بزرگ تامین سنگ پروژه عظیم هتل "ماریوت" (Mariot Hotel)   در نزدیکی همین نمایشگاه را با طرف های چینی نهایی کند.

در خصوص ترکیب و رنگ بندی سنگ های به نمایش درآمده، باید گفت که هرچند زمینه و تم غالب نمایشگاه را سنگهایی با "خانواده رنگ سفیدتشکیل می داد،  لیکن بسیاری از محصولات متنوع با رنگ های مختلف دیگر نیز به نمایش درآمده بودند. بعنوان مثال مجموعه ای از سنگ های نیمه قیمتی شرکت آنتولینی (Antolini)
، مجموعه های بسیار متنوعی از شرکت های عرضه کننده گرانیت از برزیل و هند، و حتی مجموعه های متنوع دیگری از سنگ کوارتز نیز دیده می شد.

رخدادی که باید از نزدیک دید

اغلب فروشندگان انواع سنگ ساختمانی با ملیت های گوناگون شرکت در نمایشگاه سنگ شیامن را یک ضرورت می دانند. چرا که آنان معتقدند، تمام عوامل تشکیل دهنده بازار، اعم از مشتری و رقیب و محصول جدید و فناوری نوین و ... همه بصورت یکجا در این نمایشگاه حضور دارند. اما عامل نگرانی  که بر خلاف سال های گذشته قدری باعث تردید و نگرانی صادرکنندگان و حتی مصرف کنندگان چینی شده بود، کاهش رشد اقتصادی این کشور بود. رشدی که امسال عددش به 7% رسیده است. این نگرانی بیشتر در لحن شرکت هایی دیده می شد که برای این بازار هدف، برنامه های ده ساله و یا بیشتر ریخته اند.

اما در کنار تمام این حرف ها، سخنان آقای "لای" (Lai ) مدیر نمایشگاه سنگ شیامن هم شنیدنی است. او کماکان به توسعه کمی و کیفی نمایشگاه می اندیشد. می گوید، همین حالا هم صف نسبتا طولانی از شرکت های متعدد چینی و حتی خارجی داریم که متقاضی شرکت در نمایشگاه هستند اما فضای فعلی نمایشگاه امکان پذیرش همه آنان را ندارد. او میگوید  " البته برای این معضل برنامه ای در دست اقدام داریم و آن عبارتست از توسعه بیشتر. انتظار داریم بزودی بتوانیم همه متقاضیان داخلی و خارجی را به نحو شایست و با کیفیت مطلوب پذیرا باشیم. در طرح توسعه جدید، سه سالن بزرگ دیگر به نمایشگاه ضمیمه خواهد شد که مساحت نمایشگاه را در سال 2016 به 180000 متر مربع ارتقا خواهد داد" .

تجهیزات و ماشین آلات در نمایشگاه

یکی دیگر از قسمت های عظیم نمایشگاه سنگ شیامن ، سالن های مربوط به بخش ماشین آلات و تجهیزات است که علاوه بر ساختمان های بزرگ مسقف، قسمتی نیز در فضای باز اجرا میشود. تجهیزات بسیار متنوعی عرضه میشوند. از لودر ها و ماشین های حفاری و خاک برداری، تا تسمه های برش و دستگاه های فرآوری و انواع اره و ساینده و ...غیره.

بسیاری از معدن داران بزرگ اکنون با استفاده از ماشین آلان چینی صدها هزار دلار در هزینه های خود صرفه جویی میکنند. هرچند برخی از آنان کیفیت ماشن آلات چینی را با توجه به ماموریت های سنگین و حساس که باید انجام دهند چندان مطلوب نمیدانند و این صرفه جویی را در دراز مدت به نفع خود نمیدانند. بهرحال، در ترجیحات استفاده کنندگان از تجهیزات و ماشین آلات چینی، کماکان اختلاف نظرهای فاحشی وجود دارد.
همانطور که گفته شد، بجز شرکت های چینی، تولید کنندگان ماشین آلات از سایر کشورهای جهان نیز در این نمایشگاه شرکت میکنند. چند تن از آنان عنوان کردند که هرسال در نمایشگاه سنگ شیامن شرکت میکنند تا بدانند چه اتفاق جدیدی در بازار روی داده یا روی خواهد داد. چه محصولاتی از بازار رخت بسته اند و چه محصولات جدیدی در راه فتح بازار هستند. می گفتند گاهی چیز چندان قابل توجهی در نمایشگاه دیده نمی شود اما برخی از اوقات هم از پیشرفت چینی ها در توسعه ابزار خاص با فناوری بالا غافلگیر و شگفت زده می شوند.

اقدامات استراتژیک کشورهای شرکت کننده در نمایشگاه

از میان دیگر کشورها، کشوری چون برزیل، اقدامات جالبی در جهت بازاریابی صورت گرفت. مثلا انجمن تولیدکنندگان سنگ برزیل، در اقدامی جالب و کم نظیر، تمام غرفه داران برزیلی و مشتریان آن ها را در فضای بیرونی به صرف کباب برزیلی دعوت کرد. البته برزیلی ها گذشته از کباب لذیذی که به مشتریان خود هدیه دادند، با غرفه های مرتب و با سازمان دهی بسیار مناسب در نمایشگاه حاضر شده بودند که حضوری فعال با عرضه گسترده محصولات منحصر بفرد داشتند.
امسال ایتالیایی ها بدون هیچ تعجبی بیشترین مساحت نمایشگاه سنگ شیامن را در میان کشورهای خارجی شرکت کننده به خود اختصاص داده بودند. اسپانیایی ها حضورشان نسبتا فعال بود. البته با کمال تعجب دیدیم که شرکت اسپانیایی لوانتینا (Levantina)  در حرکتی استراتژیک، محل غرفه خود را به فضای تخصیص داده شده به شرکت های چینی منتقل کرده بود تا با نزدیک ترین فاصله ممکن، با مشتریان چینی خود ارتباط برقرار کنند.
در خصوص بعد آموزشی نمایشگاه سنگ شیامن هم باید گفت که گردانندگان نمایشگاه نشان دادند که کماکان دغدغه جدی گسترش فعالیت های آموزشی را دارند و این امر را در قالب برگزاری سمینارها و کارگاه های آموزشی بخوبی نشان دادند. از جمله این فعالیت ها میتوان از دعوت از اساتید مشهور معماری و طراحی و برگزاری کلاسهای یک روزه نام برد.

در آخر باید گفت که نمایشگاه سنگ شیامن، امسال هم در ایجاد ارتباط میان فعالان این حوزه و تشکیل شبکه های کوچک و بزرگ بین المللی موفق بود. امری که امید می رود در آینده نیز به شکل موثرتری ادامه داشته باشد.
منبع : واحد علمی گروه مهندسی بازرگانی بهنگام