نویسنده: سید شهاب آیت اللهی موسوی

معرفی سنگ ترااونیکس

در این مقاله به معرفی سنگ ترااونیکس می پردازیم.
آیا سنگ ترااونیکس سنگ طبیعی است؟چه تفاوتی با بقیه سنگها دارد؟با مابقی سنگهای طبیعی در چه خواصی متفاوت است؟منشا ایجاد سنگ ترااونیکس چیست؟چه طور نصب می شود؟چرا نور را از خود عبور می دهد؟و...
پاسخ: سنگ ها همانند همه اشیاء و موجودات دارای خواص متفاوتی هستند که از روی جنبه های مختلف و از روی خواص مشترک دسته بندی می شوند. مثلا سنگها از لحاظ نوع پیدایش به 3 دسته آذرین، رسوبی و دگرگونی تقسیم می شوند و یا از لحاظ ماشین آلات فرآوری آنها به 2 دسته نرم و سخت تقسیم می شوند. ولی مهمترین دسته بندی که در صنعت ساختمان با آن سر و کار داریم بر اساس محصولات پلاک کارخانه ها می باشد که به 5 دسته کلی تقسیم می شوند:
  1. گرانیت
  2. مرمریت
  3. تراورتن
  4. چینی
  5. مرمر

این 5 دسته ممکن است در بعضی از خواص مشترک و در بعضی متفاوت باشند ولی کاربری و معماری آنها در صنعت ساختمان آنها را از هم مجزا می نماید.
با این حال در طبیعت گروهی از سنگها یافت می شوند که دقیقا دراین 5 گروه قرار نمی گیرند و خصوصیاتی دارند که یا شبیه هیچ یک از سنگهای مذکور نیست و یا اینکه در خواص مکانیکی و فیزیکی و یا ظاهری شبیه و یا ترکیبی از 2 گروه از سنگهای متعلق به گروههای 5 گانه که قبلا آنها را شمرده ایم هستند.
یکی از این دسته سنگها، گروهی هستند که به آنها سنگ ترااونیکس (TRAONYX) می گویند.
کلمه ترااُنیکس ترکیبی است از کلمه تراورتن (TRAVERTIN) و کلمه انیکس (ONYX) که همان طور که از اسم آن پیداست به گروهی از سنگها که مخلوطی از تراورتن و مرمر هستند ترااُنیکس می گویند.
بیشتر سنگهای موجود در طبیعت در سطح زمین را سنگهای آذرین تشکیل می دهد.

سنگ های رسوبی

طی سالیان متمادی سنگها دچار فرسایش شده و توسط حرکت های سیال همانند رودخانه ها به مکانی منتقل می شوند و آرام آرام در بستر موجود به صورت لایه لایه رسوب می کنند و بعضا موادی هم بین لایه ها را پر کرده و نقش سیمان را بازی می کند. بخاطر فشار زیاد در مدت زمان طولانی این لایه ها به هم می چسبند و تشکیل سنگ می دهد که به آنها اصطلاحا سنگهای رسوبی گفته می شود. این سنگهای رسوبی بعضا در اثر فشارهای درون زمین و روی زمین و قرار گرفتن در کنار چشمه های آبگرم و ایجاد شرایط مناسب مرطوب دگرگون شده و چنانچه مواد اولیه تشکیل دهنده آن خاصیت تبدیل را داشته باشد، بلورهای کامل و یکسویه پیدا کرده و به سنگ مرمر تبدیل می شود و به محصول نهایی سنگ دگرگونی می گویند و نور را به خاطر بلورهای خاص خود عبور می دهند و با اینکه مواد اصلی تشکیل دهنده اولیه آن تراورتن است ولی در خواص مکانیکی و ظاهری تفاوتهای عمده ای با سنگ تراورتن دارند.
 
لذا به طور کلی می توان گفت چنانچه سنگهای تراورتن دچار دگرگونی شوند به مرمر تبدیل خواهند شد و یا اینکه می توان گفت مرمر همان تراورتن پخته شده است و یا اینکه تراورتن همان مرمر نابالغ است حال چنانچه در میانه این فرآیند دگرگرونی و تبدیل تراورتن به مرمر از این معدن پرده برداری شود محصول سنگ ترااونیکس است. یعنی قسمتی از آن تراورتن و قسمتی به مرمر تبدیل شده است.ولی تراانیکس از لحاظ خواص فیزیکی نه مرمر است نه تراورتن و محصول مستقل به حساب می آید. سنگ ترااونیکس تقریبا در اکثر معادن مرمر هم یافت می شود و همینطور در بعضی از معادن تراورتن و معادن محدود هستند که ترااُنیکس خالص و به مقدار زیاد در ارتفاع مناسب در آن وجود داشته باشد.

به طور معمول سنگ ترااونیکس مثل تراورتن ها (البته به شرط منظم بودن رگه ها) در کارخانه ای سنگبری به 2 شیوه موجدار (VEIN CUT) و بی موج (CROSS CUT) بریده می شوند.
سنگ ترااونیکس با فرآوریهای مختلف همانند ساب خورده(POLISH)، چرمی (BRUSH) و آنتیک (ANTIQUE) در بازار عرضه می شود.
سنگ ترااونیکس از نظر داشتن نقوشی پر رنگ و بعضا متفاوت کاملا شبیه تراورتن است و قسمتهایی از سنگ هم کاملا نور را از خود عبور می دهد. یعنی سنگ ترااونیکس بر حسب خواصش بصورت گزینشی نور را از خود عبور می دهد و این موضوع صحنه های بدیع، جذاب و منحصر به فردی از زیباییهای طبیعت را به رخ می کشد.

کاربردهای سنگ ترااونیکس

یکی از بهترین و صحیح ترین استفاده هایی که می شود از سنگ ترااونیکس کرد، حالت بوک مچ(BOOK  MATCH) این سنگ است که به فضا روح داده و با خطوط طبیعی و زیبای خود نقاشیهایی کاملا هندسی و ویژه را به وجود می آورد.
بررسی و رصد سنگهای ارائه شده در نمایشگاههای مهم دنیا در زمینه سنگهای ساختمانی و جستجویی در نمونه کارهای موفق در بکارگیری هنرمندانه از سنگهای ساختمانی به وضوح بیانگر آن است که علاقه و سلیقه معماران درباره سنگهای ساختمان به سمت سنگهائی با نقوش و طرح های نزدیک به طبیعت (NATURAL) پیش می رود. شاید ممکن است بخواهند با کمک این مصالح قدری از حد تصنعی زندگی شهری و آپارتمان بکاهند. حتی فرآوری های انجام شده روی سنگها نیز از جنس روالی پیروی می کند. (چرمی،آنتیک،دکوراتیو و ...)
سنگ ترااونیکس نماینده نسل سنگهای جدیدی است که نقوش آن کاملا نمایی طبیعی و جذاب را برای فضای بکار برده شده به ارمغان می آورد. طیف رنگی متنوع و نوع برش و فرآوریهایی متفاوت این سنگ چنانچه در اختیار یک طراح با ذوق و متبحر قرار گیرد قطعا نتیجه مطلوبی به همراه خواهد داشت . این سنگها به خاطر داشتن شخصیت رنگی و نقوش برجسته نمی بایست بدون طرح و ایده مناسب بکار گرفته شود چون در آن حالت ممکن است شلوغ و وحشی و زشت به نظر بیاید.
امروزه استفاده از این سنگ به صورت دکوراتیو اعم از گیوتین، پروفیل و ...رایج و داستانی مجزا به حساب می آید. در این زمینه کاملا فضا آماده همکاری نزدیک معماران و صاحبان سلیقه از یک طرف و تولید کنندگان سنگهای دکوراتیو از سوی دیگر است.
امروز بیش از هر زمان دیگری این همکاری منافع جمعی را تامین خواهد کرد.
گروه مهندسی و بازرگانی بهنگام با در اختیار داشتن معدن غنی و فعال تراانیکس کارمانیا و تولید عمده و تخصصی و با کیفیت آن در مجتمع سنگ پاهنگ آماده همکاری با کلیه صادر کنندگان در زمینه صادرات بلوک و سنگ بریده و فرآوری شده می باشد.
گروه مهندسی و بازرگانی بهنگام دست همکاری خود را به سمت تمام مهندسین، صاحبان سلیقه و تمام کسانیکه به دنبال استفاده از سنگ های خاص و زیبا در بناهای خود می باشند دراز می کند و آمادگی همکاری با تمام همکارانمان در بازار سنگ می باشیم.

دپوی سنگ ترااونیکس در تهران و حدود 5 نقطه ایران شما را به این سنگ نزدیک می نماید.
منبع : واحد علمی گروه مهندسی بازرگانی بهنگام