بهنگام استون 
نویسنده : مهندس حسین جعفریان

سین مثل سنگ

در این مقاله درباره سنگ و جایگاه کشورمان در رابطه با تولید و صادرات این ماده اولیه استراتژی صحبت می کنیم. سین مثل سنگآمارها به ما می گویند ایران بعد از کشورهای چین و هند سومین تولید کننده سنگ خام در جهان است. حتی کشور ایتالیا پس از ایران و در رتبه چهارم قرار دارد. این رتبه در زمینه سنگهای نرم از این هم بالاتر می رود و ما در رتبه دوم استخراج و تولید این نوع سنگ در دنیا هستیم.
 

سنگ

کشور ما حدود 6500 کارخانه فرآوری سنگ و 1000 معدن سنگ دارد حالا این ظرفیت بالای تولید و فرآوری را  مقایسه کنید با کشور ترکیه. ترکیه یکی از  قدرتهای نوظهور در صادرات سنگ است که تنها 1600 کارخانه    سنگ  دارد.
سنگی که در کشور ما تولید می شود بیشتر در ساخت و سازهای داخلی مصرف می شود و سهم صادرات از  این تولید فراوان، درصد ناچیزی است. ایران در مقایسه با دیگر کشورها استفاده بیشتری از سنگ به عنوا  مصالح ساخت و ساز دارد. یکی از پر کاربردترین مصالح در ایران سنگ است. همه  این موارد، جایگاه و اهمیت  این ماده طبیعی و نعمت خدادادی را درصنعت ساختمان ایران نشان می دهد.
کشور ما ایران از لحاظ تنوع معادن سنگ در دنیا جایگاه ویژه و شاید منحصر به فردی دارد. انواع معادن گرانیت،  مرمریت، تراورتن، مرمر و چینی که از دسته های اصلی سنگ ساختمانی به شمار می روند در کشور ما وجود  دارند.

ما با در اختیار داشتن حدود یک درصد از جمعیت جهان یعنی هفتاد میلیون از هفت میلیارد؛ شاهد دو درصد از ساخت ساز دنیا در کشورمان هستیم. این یعنی حجم بالای ساخت و ساز در ایران و باز یعنی تقاضای بالا برای سنگ به عنوان یک کالای مصرفی می باشد.

سنگ در صنعت ساختمای ایران

ایرانی ها تمایل زیادی به استفاده از سنگهای طبیعی دارند که به حق سلیقه  قابل اعتنایی است. این تمایل زیاد در کنار تنوع بسیار زیاد این ماده و در کنار پیشرفت روزافزون تکنولوژی و علم مواد برای فرآوری بهتر سنگ ، ورود هنر طراحی و بکارگیری سنگ در قالبها و شکلها و رنگهای مختلف در نما، راه پله، لابی، حیاط و پارکینگ، محوطه و داخل ساختمان و... موجب شده تا کماکان بحث تهیه  سنگ برای ساختمانها و کلیه مراکز در حال احداث، بحثی جدی، چالشی و جذاب باشد.
تمایل به استفاده از سنگ های طبیعی در کل دنیا نیز روند صعودی دارد. بر اساس گزارش ها و آمارها مصرف سنگ در دنیا طی ده سال گذشته رشد 103 درصدی داشته است.

در ایران چنانچه کسی طبق روال معمول مایل به استفاده از سنگ در نما و راه پله و کف واحد و فضای پارکینگ باشد هزینه ای که باید بپردازد تقریباً برابر حجم مالی اسکلت همان ساختمان است. این نشان می دهد که در ایران هیچ مصالحی در ساختمان نه به اندازه سنگ وزن مالی دارد و نه به این اندازه در جذابیت ساختمان اهمیت دارد.

حقیقت مطلب این است که هر کسی که در صنف سنگ، دستی بر آتش دارد و از نزدیک با مهندسین صنعت ساختمان تبادل اطلاعات دارد می داند که درباره صنعت سنگ ساختمانی به اندازه  اهمیت آن ، هرگز کار علمی و اطلاع رسانی صحیح و کافی نشده است.

می بایست که تجربیات بزرگان این صنعت به همراه مطالب علمی مورد نیاز کاربران در اختیار مهندسان و صاحبان صنعت ساخت وساز قرار گیرد تا در نتیجه  این جریان شفاف هم دست سودجویان احتمالی از این آبِ گل آلود کوتاه شود و هم شاهد استفاده  صحیح وبه جا و اقتصادی از این موهبت الهی در ساخت و سازهای میهن عزیزمان ایران باشیم.
جای مقالات و تجربیات شما صاحب نظران، معدن داران کارخانه داران ،مهندسین ساختمان و همکاران در تهیه و تولید و پخش و طراحی و کاربرد سنگ ســـــاختمانی در کاتالوگ علمی گروه و سایت طراحی شده به همین  منظورخالی است. مطالب از جنس سنگ است و از طراحی آغاز میشود تا حمل و فرآوری ادامه پیدا میکند و در نهایت به تعمیر و نگهداری سنگ ختم می شود.
منبع : واحد علمی گروه مهندسی بازرگانی بهنگام