نویسنده: مهندس مهدی فرحناکی
مدیرعامل گروه تولیدی بازرگانی فرحناکی

روش فرآوری سنگ ساختمانی طبیعی و مصنوعی

در این مقاله به معقوله فرآوری سنگ های ساختمانی می پردازیم. در حال حاضر با توجه به این که هزینه تمام شده یک کالا مهمترین رکن تولید را به خود اختصاص می دهد و نقش بسزایی در موفقیت و شکست یک تولید کننده و کالای آن دارد، در بخش فرآوری سنگ های ساختمانی بجز عده معدودی از تولید کنندگان که از تکنولوژی روز دنیا برخوردار هستند، عمده کارخانه داران از روشهای سنتی و قدیمی پیروی می کنند که این موضوع باعث می شود از بهره وری پایینی برخوردار شوند.
در ذیل قصد داریم بصورت فهرست وار همکاران و کارخانه داران را با روش های متعدد فرآوری سنگهای ساختمانی طبیعی که دردنیا مرسوم است آشنا کنیم.

روش های متعدد فرآوری سنگ های ساختمانی طبیعی

  • روش فراوری سنگ بوسیله خط تولید لمینیت: این سبک از فرآوری سنگ های ساختمانی ، انقلابی در تولید تایل بوجود آورده است و آخرین متد تولید می باشد که باعث ایجاد ارزش افزوده بسیار بالایی می شود. در این روش از هر تن سنگ کوپ (قله) بین 30 تا 40 متر مربع تایل استخراج می شود. از محاسن دیگر این روش می توان به سبک سازی ساختمان ها اشاره نمود و اینکه بدین وسیله می توان دربهایی با روکش سنگ طبیعی تولید کرد.
  • روش فرآوری سنگ ساختمانی بوسیله خط تولید اسلب : این سبک از فرآوری سنگ ساختمانی سالهاست که در دنیا مرسوم است و از هر تن سنگ 16 متر مربع اسلب بدست می آید.در ایران نیز تعدادی از کارخانه های سنگبری ازاین تکنولوژی برخوردار هستند. البته تولید در ایران کمتر می باشد. ( بین 12 تا 14 متر مربع درتن خروجی )نا گفته نماند که عواملی از جمله ابعاد بلوک و قطر برش در تولید متراژ موثر هستند. این روش از تولید، بعنوان روش استاندارد تولید سنگهای ماربل در دنیا شناخته شده است و ارزش افزوده خوبی ایجاد می کند. در ترویج این سبک، روش تولید معادن تاثیر دارند. (سلامت, ابعاد و تناژ سنگ)
  • روش فرآوری سنگ ساختمانی بوسیله خط تایل: این سبک از فرآوری سنگ های ساختمانی به جهت استفاده از قله بر، هم تولید بشدت پایین می آید ( 7 تا 8 متر مربع ) و هم ضایعات زیادی بعمل می آورد ( 60% وزن سنگ تبدیل به ضایعات می شود ) که البته غیر قابل اجتناب است.(ازآنجاییکه بخش زیادی از قله ها رگه دار، کوچک و چند وجهی می باشند ما مجبوریم آنها را بوسیله قله بر فرآوری کنیم.)در این خصوص روشهای جدیدی جهت فرآوری ضایعات و زیر سایزها معرفی شده است که بوسیله بهره گیری از این روشها سطح متراژ در واحد تن را می توان ارتقا داد ( به 11 تا 12 متر مربع در تن ) که درآینده این روشها را به شما معرفی خواهیم کرد.

ب: روش های تولید سنگ های مصنوعی :
  • روش تولید ورقه ای اسلب:
این روش خود به دو دسته تقسیم می شود.

1-1 : در این روش فرآوری سنگ ساختمانی عمده سطح اسلب سنگ طبیعی می باشد و فقط خرده سنگها یا قلوه سنگها کنار هم چیده می شود و بین آنها مواد اپوکسی ریخته می شود تا تبدیل به اسلب یک تکه شود و در مرحله بعد عملیات یکسان سازی (کالیبره شدن ) سطح آن انجام می گیرد و در انتها پولیش می خورد.

2-1 : در این روش عمده سطح اسلب اپوکسی می باشد. کل پروسه همانند روش 1-1 است فقط جهت خارج کردن هوا از داخل ( بین سنگ و اپوکسی ) سیستم ویبره را انجام می دهیم.
روش تولید بلوک :
  • روش تولید بلوک
در این روش فرآوری سنگ ساختمانی ابتدا خرده سنگهای طبیعی و یا غیر طبیعی و سرامیکی را به همراه چسب و رزین مخصوص داخل قالبهای مورد نظر می ریزند و سپس قالبها را تحت فشار و حرارت قرار می دهند و در انتها بلوک بدست آمده مثل بلوک طبیعی وارد پروسه برش و پولیش می شود.
منبع : واحد علمی گروه مهندسی بازرگانی بهنگام