نویسنده:احسان علی محمدی
مدیرعامل گروه اقتصادی بهسنگ

نمایشگاه موثرترین روش بازاریابی صنعت سنگ

در این مقاله به معقوله بازاریابی صنعت سنگ ساختمانی پرداخته ایم. زیرا که تمامی تلاش فعالان عرصع سنگ تولید و عرضه محصولات به بازار می باشد. در این بین دانستن روش های بازاریابی صنعت سنگ به صورت حرفه ای و مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد.
هر توليدكننده و نوآورى و در گستره اى وسيع تر هر مبتكر و خلاقى در عمق وجودش ديده شدن و ستايش شدن را آرزو مى كند. به همین علت است كه ولع شركت در نمايشگاه و غرفه آرايى و تلاش براى معرفى آنچه حاصل سعى ماست از ابزارهاى مهم و كارامد بازاريابى صنعت سنگ قلمداد شده است.
شركت در نمايشگاه هم آئينى دارد و پيروى از اين آئين هرگاه درست و با اصول خاص خود و انگيزه انجام شود فرصتى طلايى را بوجود مى آورد كه بازده زود هنگام اين سرمايه گذارى كوچكترين برآمد آن است.
آنچه در يك نمايشگاه به منزله ى فرصتى برابر با ديگر شركت كنندگان در اختيار شما قرار مى گيرد فضاى محدودى است با امكاناتى ابتدايى و در واقع اين اندازه ى آگاهى شما در مورد چگونگی طراحی و ایجاد یک غرفه خوب و تاثیرگذار است كه ابعاد تمايز شما از ديگران را در شكل ظاهر در امر بازاریابی صنعت سنگ رقم مى زند.

شركت كنندگان در نمايشگاه ها براى نيل به اهداف خود ( بازاریابی صنعت سنگ  )، در وجه غالب دو عامل اصلى را دنبال مى كنند:
  1. جذب بازدیدکنندگان
  2. ايجاد فضاى تعامل با آنها

نکات مهم در بازاریابی صنعت سنگ

روشن است كه در سايه ى موفقیت آمیز بودن همين تعامل است كه ارتباطات جدید بوجود مى آيد و در نهایت موفقيت در کسب و کار و تجارت رقم مى خورد.
و پر واضح است كه تمامی غرفه دارانِ شركت كننده در يك نمایشگاه برای رسیدن به این هدف تلاش می کنند، اما سوال اینجاست که چه كسى و با استفاده از چه روش هايى مى تواند پيشگام جذب بازديدكنندگان و بازاریابی صنعت سنگ از غرفه ى خود در نمايشگاه باشد؟

چگونه مى توان توجه بازید کنندگان را به غرفه خود جلب كرد و بازاریابی سنگ ساختمانی را بدرستی انجام داد؟
موفقیت در این زمینه با ايجاد جذابيت براى  بازدیدکننده ها در غرفه آغاز می گردد.
در این جا به چند نکته اشاره میکنیم، که قبلا"مورد امتحان و آزمایش قرارگرفته و توصیه می کنیم شما نیز آنها را مورد استفاده قرار دهید:
-از روشهايى که بتوان با استفاده از آن بازدید کنندگان را سرگرم کرد استفاده نمایید :
سرگرمی ها ابتدای ترین روش برای جلب توجه بازدید کنندگان هستند. از هر ابزار مناسبی براي سرگرم كردن بازديد كننده ها ميتوان استفاده كرد.
  • یک غرفه دیدنی طراحی کنید:
طراحی غرفه متفاوت برای جذب بازدید کنندگان از هر ایده دیگری کارسازتر است. بسياري از شرکتهای طراحی غرفه تنها روی انتقال اطلاعات تمرکز مى كنند و به جذابیت آن توجهى ندارند.
استفاده از رنگ های غلیظ و نورهای متفاوت می تواند کمک بسیار خوبی برای جذب بازدید کنندگان و موفقیت در امر بازاریابی صنعت سنگ به سوی غرفه شما باشد.

 
  • کارگاه آموزشی و سمینار داشته باشید:

اغلب شرکت کنندگان در نمایشگاه به دنبال اخبار و نوآوری ها و آشنایی با راه حل های کاربردی جهت تامین نیاز های خود هستند، بنابراین ارائه ى جذابیت هاى علمي و استفاده از سرفصل های خوب تحقیقاتى و نيز ارائه راه حل های مناسب برای بر طرف کردن نیاز بازديدكنندگان باعث تقويت انگیزه ى حضور آنان در غرفه ى شما و بازاریابی صنعت سنگ قوی می گرد.
3-استفاده مناسب از تکنولوژی:
انتخاب تكنولوژي مناسب مي تواند موضوع فعاليت شما را بيشتر از توضيحات كلامي براي بازديد كنندگان تشريح كند، بعنوان نمونه ، شبيه سازها بسيار راحت تر عملكرد ماشين را تبين مي كنند.
با استفاده از شبيه سازها مى توانيد محصولات و خدمات خود را به صورت ملموس و مرحله اى نيز ارائه نمایید تا مشتریان به ترتیب از محصولات شما بازدید نمایند. استفاده از اين روش خود بر جذابیت غرفه شما می افزاید و شما را در امر بازاریابی صنعت سنگ حرفه ای تر معرفی می کند.
• ارتباط موثر با بازدیدکنندگان در غرفه:
جذب مشتریان ( بازاریابی صنعت سنگ ) گامى است كه بدون ايجاد رابطه موثر و عمیق با آنان شما را به جايى نمى رساند. در نظر داشته باشید که ايجاد اين رابطه برای تمامی افراد به روشى يكسان به دست نمى آيد، به همین دلیل بهتر است چندین روش را در کنار هم داشته باشید.
• چای و قهوه:
شاید پذيرايي با چاي و قهوه خیلی عادی به نظر برسد، ولی کارآمدى اين پذيرايى ساده اثبات شده است. دسترسی به يك استكان چای و یا یک فنجان قهوه خوب در فضای نمایشگاهی برای بازدیدکننده ساده نيست و شما با همين پذیرایی ساده مى توانيد فرصت ايجاد ارتباط با بازديد كنندگان را در زمان سرد شدن نوشيدنى در غرفه ى خود فراهم سازيد.

• استفاده از كارمندان حرفه اي در غرفه
خاطره خوب همواره از غرفه هایی در ذهن بازديد كننده باقى مى ماند که غرفه داران آن در ايجاد رابط اى دوستانه و موثر با او موفق بوده باشند، بنابراين بهره گيرى از فرصت نمايشگاه وقتى فراهم تر است كه متصديانى با دانش كافى نسبت به حوزه کاری و امر بازاریابی سنگ ساختمانی و توانايى مؤثر در ايجاد رابطه ى خلاقانه با بازديدكنندگان، اداره غرفه را در اختيار داشته باشند.

• فیلم تبلیغاتی مناسب:
فیلم تبلیغاتی فیلمی است که شامل اطلاعات کافی ، جذابیت های بعدی و معرف بسیار خوبی براى محصولات و خدمات شما باشد.
توجه داشته باشد كه محتواى فیلم های آموزشی می تواند منابع خوبی از اطلاعات در مورد محصول شما را به علاقه مندان ارائه كند و شما را در امر بازاریابی صنعت سنگ یاری کند.
منبع : واحد علمی گروه مهندسی بازرگانی بهنگام