تولید اسلب

به طور معمول بلوکهای تولیدی در معدن برای تبدیل شدن به سنگ پلاک ساختمانی دو مسیر را پیش رو دارند.

۱) بلوکها بر حسب اندازه، سلامت، و قواره آن توسط اره برش می خورند و محصول نهائی اسلب است

۲) توسط قله بر برش خورده و تبدیل به تایل می شوند.

بلوکها هر چقدر در ابعاد بزرگتر، در قواره به شش گوش نزدیکتر، و در رنگ و سرت یکدست تر باشند برای برش توسط اره مناسب ترند و محصول اسلب برازنده این بلوک ها است.

لبته در باره سلامت سنگ کمی اوضاع متفاوت است. چنانچه ترکهای طولی در سنگ باشد احتمال برش و استحصال در سیستم برش با اره بسیار بالاتر از قله بر است. چرا که این امکان وجود دارد که بلوک قبل از رفتن زیر اره به اصطلاح بقچه پیچ شود تا اسلب های درآمده بدون به هم ریختگی قابلیت توری شدن، مرمت،دوخت و دوز و در طول فرایند حفظ و تقویت می گردد، که این مدل ها در سیستم قله بری و تایل کمی تا قسمتی بعضا ممکن و بعضا با سختی است. ولی به طور کل محصول نهائی، یا اسلب است که می تواند در ابعاد مختلفی که از ۱۰۰ * ۱۰۰ بزرگتر را شامل می شود، تا بزرگترین ابعاد اسلب باشد و محصول خروجی قله بر هم تایل هائی که در بزرگترین سایزها ۶۰*۶۰ و ابعاد دیگری مثل ۶۰*۳۰ و یا ابعاد دیگر است.

از آنطرف پروژه ها بر حسب نوع طراحی، معماری و اعتبار شان از این سنگ ها استفاده می کنند.

بدیهی است که استفاده از سنگ اسلب به خاطر توانائی که برای استفاده متفاوت دارد در بین پروژه های معتبر ،رایج تر است. بطور مثال یک پروژه می تواند چندین کاربری مثلا لابی،هال، پذیرائی، خواب، راهروهای اصلی و فرعی... داشته باشد و جمع سنگهای مورد نیاز کف جمعا به چندین هزار متر مربع می رسد. این پروژه ها بعد از انتخاب سنگ مورد نظر، کل سنگ را به صورت اسلب تهیه می نمایند و بر حسب نوع طرح، ابعاد متناسب با محیط، معماری مدرن یا کلاسیک،.. و از همه مهمتر از روی ابعاد اسلب موجود برای کمترین پرت، اسلب های موجود را برای برش به ابعاد مورد دلخواه آماده می کنند و اسلب های مورد نظر را که در ابعاد نسبتا متفاوتی هستند به ابعاد مورد نظرشان برش زده و با علامت گذاری به پروژه منتقل می نمایند. این مدل چندین خاصیت دارد که مهمترین آنها استفاده از بهترین ابعاد با کمترین پرت و نسبتا ارزانترین قیمت ممکن است.

روش دوم که معمولا در فضاهای کوچکتر و ساختمانهای معمولی تر به کار برده می شود، استفاده از سنگ تایل در ابعاد حکمی است. استفاده از سنگ تایل در پروژه نیاز کمتری به دقت ، طرح، نقشه، شاپ و بطور کلی کنترل و نظارت دارد و بر عکس استفاده از اسلب نیاز به کنترل و دقت و بعضا شماره گذاری و جانمایی دارد و در کل انتخاب مهندسی است. شما در انبارهای معتبر دنیا محصول سنگ را به این دو صورت می بینید یا تایل در بسته بندی پالت های مربوطه در حداکثر ابعاد ۶۰* ۶۰ و یا به ابعاد اینچ همین حدود و یا اسلب در خرک های بسته بندی متناسب برای اینکه بر حسب ابعاد برش خورده و به سایز مورد نظر پروژه تبدیل شود و سنگ ۸۰ * ۸۰ و ۱۰۰ * ۱۰۰ و غیره که امروزه در سنگهای تایل ایران رایج شده است، یک محصول ایرانی و خارج از عرف است. وقتی شما ابعاد اسلب و ابعاد فضای مورد مصرف را میدانید، می توانید با محاسبه دقیق و بر حسب نیاز و طراحی اسلب های مورد نظر را طوری برش بزنید که با کمترین پرت و بزرگترین ابعاد برای پروژه آماده شود که قطعا ابعاد متناسب با محیط و بر حسب بزرگی پروژه تفاوت بسیاری با تایل ۶۰*۶۰ دارد. در خود ابعاد هم مثلا شکل مربع ۶۰* ۶۰ به طراحی کلاسیک نزدیکتر و ابعاد مستطیل به مدرن نزدیکتر است.

لذا چنانچه معمار بخواهد ابعاد را به ذهنیت خود در طراحی نزدیک نماید، در مدل اسلب کاملا شدنی است. روال فعلی تولید و مصرف سنگ در ایران در مرحله عبور از تایل به اسلب است که البته در مرحله بعد باید هر کدام جای خود را داشته باشند، کما اینکه دارند. به همین خاطر اکثر کارفرماها و معماران وقتی در باره مصرف اسلب دچار دودلی و تعلل در تصمیم می شوند، این دو دلی سه علت عمده دارد اول همین توضیحات در تفاوت فرهنگ استفاده در ایران و مکان های معتبر دیگر دنیا و دوم اینکه مشکلات حمل به پروژه و طبقات، که متاسفانه با تولید این مقدار زیاد سنگ اسلب در ایران هنوز گروه های حرفه ای حمل اسلب به پروژه و طبقات به صورت حرفه ای شکل نگرفته. بارها برای همه پیش آمده که از یک انبار و کارخانه، اسلب خریده ایم ولی برای حمل آن به طبقان پروژه هیچگونه کمکی نمی توانسته اند انجام دهند در اصل سنگی را میفروشند که می دانند نیاز به خدمات تکمیلی دارد ولی نه خودشان ارائه می دهند ونه گروهی را می شناسند و یا معرفی می کنند که چنین خدماتی ارائه کند. در زمینه وجود ترس رایج از کار کردن سنگهای اسلب و بزرگتر از حد معمول، باید حق را به مصرف کنندگان داد.

سوم : در زمینه نصب سنگهای اسلب بزرگ، برای اکثر نصابان فقط کافی است که ابعاد و یا طرح کمی خارج از عرف باشد، اولین راه حلی که به نظرشان می رسد افزایش قیمت است و معمولا کمبود گروه متخصص نصاب منجر به کاهش کیفیت و افزایش قیمت برای مصرف کننده است، که باز هم حق با آنان است که بترسند. ولی با تمام این تفاسیر چاره ای نداریم که به سمت استفاده استاندارد و تجربه شده جهانی در مصرف بجا از تایل و اسلب بر حسب پروژه و امکانات برویم و باید همزمان با توسعه معادن و کارخانه ها به سمت تولید اسلب بتوانیم زنجیره خدمات آن را کامل نمائیم تا راندمان واقعی استفاده از ظرفیت های صنعتی سنگ را تجربه کنیم و از آن لذت ببریم.