سنگ مرمریت دهبید شایان


در ایران ، استان فارس یکی از اصلی ترین زومهای معدنی سنگ مرمریت کرم است که در این منطقه محدوده دهبید و بوانات با فاصله ۲۰۰ کیلومتری از شهر شیراز بیشترین تجمع معادن مرغوب سنگ مرمریت کرم است. بعد از سنگ معدن چاه مرغی، سنگ مرمریت شایان بیشترین استقبال و مقبولیت جهانی را از لحاظ رنگ و کیفیت دارد و در حال حاضر رتبه اول میزان تولید در بین معادن مشابه را دارد.

یکی از دلایل استقبال گسترده از سنگ دهبید شایان زمینه رنگی خاص آن است که به صورت کرم استخوانی شفاف و خاصی نمود دارد. همینطور جذب آب کم و تراکم بالا باعث می شود که سنگ دهبید شایان ساب پذیری بالائی داشته باشد که یکی دیگر از عوامل توجه جهانی به سنگ دهبید شایان است. مقاومت سایشی سنگ دهبید شایان، بحث طول عمر و موضوع پایداری برای استفاده از این متریال در کف، مزیت قابل توجه برای سنگ شایان محسوب می شود.

نکته مهم و شایان توجهی که در دسته بندی سنگ مرمریت دهبید شایان وجود دارد این می باشد که سنگ های سورت سوپر داخلی با نوع سورت سوپر صادراتی متفاوت هستند. بیشتر فروشندگان این نوع از سنگ به این نکات توجه نمی کنند. سنگ دهبید شایان ساختاری متراک و سخت دارد که خود دلیلی برای بالا بودن قابلیت ساب پذیری این نوع سنگ است. این سنگ در دو حالت اسلب و تایل تولید و عرضه می شود.

معدن استخراج سنگ مرمریت دهبید شایان

بهره برداری از معدن سنگ مرمریت شایان از سال ۱۳۷۷ آغاز گردیده است و حدودا پنج سال اول صرف باطله برداری و آماده سازی معدن و احداث جاده دسترسی شده است. در حال حاضر معدن شایان ۱۷ پله فعال دارد و به عنوان یکی از معادن بزرگ و قابل اطمینان جهت تامین سنگ پروژه های معتبر در ایران و جهان مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر پروژه های معتبر زیادی که در داخل ایران طی سالهای گذشته از سنگ مرمریت دهبید شایان به عنوان سنگ اصلی زمینه استفاده کرده اند، پروژهای معتبر متعددی در دنیا سنگ دهبید شایان را برگزیده است.

کاربردهای سنگ مرمریت دهبید شایان

کف پارکینگ ها از مکان هایی است که از پوشش سنگ در آن استفاده می شود اما برای این مکان سنگ دهبید شایان توصیه نمی شود زیرا رنگ بسیار روشن این سنگ باعث می شود تا رد لاستیک ماشین ها بسیار مشخص و قابل مشاهده باشد، همچنین رگه های آهکی این نوع سنگ بعد از مدتی باز می شود که خود از بزرگترین دلایل عدم استفاده این سنگ در کف پارکینگ ها می باشد. از این نوع سنگ در فضاهای داخلی مجتمع های مسکونی استفاده می شود. البته استفاده از سنگ مرمریت دهبید شایان در بدنه پارکینگ ها و پاگردها مشکلی ایجاد نمی کند. همانطور که در مطالب بالا گفته شد، معمولا سنگ مرمریت دهبید شایان به شکل اسلب تولید و با توجه به تقاضای مشتری در اندازه های متفاوت برش خورده و عرضه می شود. یکی از علت هایی که سنگ مرمریت دهبید شایان در اندازه های بزرگ تولید می شود این است که تولید این سنگ دارای هزینه های بالایی می باشد و تولید کننده برای جبران و بازگشت هزینه های خود با بالا بردن سایز سنگ قیمت آن را نیز بالا می برد.

آنالیز شیمیایی سنگ دهبید شایان
43.46% LoI 0.57% SiO2
0.026% SO3 0.04% Al2Os
pprn 67 CI 0.41% Fe2O3
pprn 173 Ba 54.49% Cao
pprn 221 Sr 0.12% Na2O
pprn 14 Cu 0.11% K2O
pprn 15 Zn 0.43% MgO
pprn 40 Pb 0.006% TiO2
pprn 28 NI 0.001% MnO
pprn 2 Cr 0.085% P2O5
آنالیز فیزیکی سنگ دهبید شایان
میزان جذب آب 0.02%
وزن مخصوص 2.71
مقاومت در حالت خشک kg/cm2 1200
مقاومت در حالت اشباع kg/cm2 1150
میزان سختی 3
میزان تخلخل ناچیز
 

تصاویر سنگ مرمریت دهبید شایان