سنگ مرمریت دهبید شایان


سنگ مرمریت دهبید شایان از جمله سنگ های لوکس معادن مرمريت کشورمان محسوب می شود. این سنگ زمینه روشن و حتی مایل به کرمی دارد. این سنگ از معدنی در 20 کیلومتری شهر دهبید که خود در 200 کیلومتری استان شیراز واقع شده استخراج می شود. این سنگ به 3 سورت تقسیم می شود که عبارت اند از:

1. سوپر 2. ممتاز 3. درجه 1

نکته مهم و شایان توجهی که در دسته بندی سنگ مرمریت دهبید شایان وجود دارد این می باشد که سنگ های سورت سوپر داخلی با نوع سورت سوپر صادراتی متفاوت هستند. بیشتر فروشندگان این نوع از سنگ به این نکات توجه نمی کنند. سنگ مرمریت دهبید شایان ساختاری متراک و سخت دارد که خود دلیلی برای بالا بودن قابلیت ساب پذیری این نوع سنگ است. این سنگ در دو حالت اسلب و تایل تولید و عرضه می شود.

کاربردهای سنگ مرمریت دهبید شایان

کف پارکینگ ها از مکان هایی است که از پوشش سنگ در آن استفاده می شود اما برای این مکان سنگ مرمریت دهبید شایان توصیه نمی شود زیرا رنگ بسیار روشن این سنگ باعث می شود تا رد لاستیک ماشین ها بسیار مشخص و قابل مشاهده باشد، همچنین رگه های آهکی این نوع سنگ بعد از مدتی باز می شود که خود از بزرگترین دلایل عدم استفاده این سنگ در کف پارکینگ ها می باشد. از این نوع سنگ در فضاهای داخلی مجتمع های مسکونی استفاده می شود. البته استفاده از سنگ مرمریت دهبید شایان در بدنه پارکینگ ها و پاگردها مشکلی ایجاد نمی کند. همانطور که در مطالب بالا گفته شد، معمولا سنگ مرمریت دهبید شایان به شکل اسلب تولید و با توجه به تقاضای مشتری در اندازه های متفاوت برش خورده و عرضه می شود. یکی از علت هایی که سنگ مرمریت دهبید شایان در اندازه های بزرگ تولید می شود این است که تولید این سنگ دارای هزینه های بالایی می باشد و تولید کننده برای جبران و بازگشت هزینه های خود با بالا بردن سایز سنگ قیمت آن را نیز بالا می برد.

معدن استخراج سنگ مرمریت دهبید شایان

از مهم ترین مناطق معدنی برای استخراج سنگ مرمریت دهبید شایان استان فارس می باشد، که شهر دهبید خواستگاه اصلی این سنگ در فاصله 200 کیلومتری از شهر شیراز واقع شده که از تراکم بالایی از معادن مرغوب سنگ مرمریت کرم برخوردار است. معدن سنگ مرمریت دهبید شایان با نوزده پله و تولید سالیانه حدود 200 هزار تن، از انتخاب های درست برای تامین مصالح سنگ برای پروزه های بزرگ عمرانی می باشد.

 

تصاویر سنگ مرمریت دهبید شایان